Pan Profesor Sylwester Porowski - wynalazca Błękitnego Lasera

 

Polska Akademia Nauk, Instytut Wysokich Ciśnień, Warszawa, ul. Sokołowska 29/37, Pan Profesor Sylwester Porowski.

 

 

Refleksje dla młodych fizyków po pobycie w Instytucie Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, u wynalazcy błękitnego lasera prof. Sylwestra Porowskiego.

W dużych głębinach ziemi powstają diamenty i inne cenne kryształy. Trzeba, więc na powierzchni ziemi stworzyć podobne warunki, aby móc takie minerały otrzymać w laboratorium. Zasadnicze parametry głębi ziemi to ciśnienie i temperatura. Należy, więc w laboratorium otrzymać odpowiednie ciśnienie i wysoką temperaturę. W takich warunkach można wymusić określone działania w materii. Sporządzono przyrząd, na którym uzyskano ciśnienie 60 tysięcy atmosfer. Twórca przyrządu to wybitny fizyk, profesor P.W. Bridgman (1882-1961) z Uniwersytetu Harvarda, który za ten wynalazek otrzymał nagrodę Nobla. W tym przyrządzie sprężony azotek gazu stał się podstawą uzyskania wysokich ciśnień w laboratorium. W uzyskaniu wysokim ciśnieniu i dużej temperaturze następuje rozpad cząsteczek i powstaje kryształ, który odpowiednio obrobiony i ułożony staje się laserem. Lasery błękitne to najtańsza energia światła. Sam laser jest bardzo mały 0,3 x 0,5 na 0,1 mm, czyli, jak drobne ziarenko dobrze zmielonej soli. Pomimo tak małych wymiarów daje on bardzo dużo światła. Błękitne lasery otwierają nowe możliwości informatyce, medycynie i w wielkim zespole radiowo-telewizyjnym. Powstała nowa gałąź przemysłu „niebieska optoelektronika”.

Mieliśmy możliwość zobaczyć w wielkim powiększeniu małe ziarenko błękitnego lasera podczas wizyty w Instytucie Wysokich Ciśnień w Warszawie. Sukces ten jest wynikiem pracy zespołu 50 osób, pasjonatów fizyki, którzy w ciągu 10 lat uzyskali w Polsce błękitny laser, a który okazał się doskonalszy od podobnego z Instytutu Naukowego w Japonii. I tak, wspaniali i dokładnie Japończycy mogą nam dziś zazdrościć odkryć zespołu naukowego, któremu przewodniczy prof. Sylwester Porowski z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę pasjonatów fizyki z terenu Jeleniej Góry i okolic z prof. Sylwestrem Porowskim.

Kontakt przez księdza dr Józefa Steca z Cieplic

 

Opracował: ksiądz dr Józef Steca -  Cieplice

Święto Matki
Jelenia Góra 2012